Sam się zawiąż!

2016-09-21 by pdt

Gdy w 2011 roku Nike zdecydowało się wydać znane z kultowego filmu Powrót do przyszłości Nike Air Mag, nawet w samej reklamie butów (w której udział wziął m.in. Christopher Lloyd, odtwórca roli profesora Emmeta Browna) twórcy żartowali sobie z patentu samozawiązujących się sznurowadeł, w które wyposażone były wspomniane buty. Więc kiedy przed rokiem twórca oryginalnych Air Magów, Tinker Hatfield zapowiedział na swym twitterze, że automatyczne sznurówki ujrzą faktycznie światło dzienne, wiele osób było tym mocno zdziwionych. Po tym obwieszczeniu nastąpiła cisza we wspomnianym temacie, aż do dnia dzisiejszego.

W sieci pojawił się zwiastun nowego modelu amerykańskiej marki. Nike HyperAdapt, bo taką noszą nazwę to pierwsze buty ze stajni Nike wyposażone w system automatycznego dopasowywania zacisku sznurowadeł do stopy noszącej go osoby. Sam but kolorystycznie nawiązuje do swojego duchowego poprzednika, wykonany jest jednak ze współczesnych materiałów, takich jak Flyknit i korzysta z technologii Flywire. But wyposażony jest w czujnik, który wykrywa, czy użytkownik włożył buta i rozpoczyna proces zaciskania sznurowadeł na stopie.

Futuryzmu, (którego rzecz jasna tu nie brakuje) dodaje ledowy panel umieszczony z tyłu buta, na wysokości pięty, którego diody informują o pracy silniczka zaciskającego sznurowadła. Sam but posiada również czujnik, który dba o to, by sznurówki były zaciśnięte wystarczająco mocno, by trzymać but w miejscu bez powodowania dyskomfortu dla użytkownika.

But wyposażony został we własny akumulator, pozwalający, wg zapewnień projektantów na dwutygodniową pracę po naładowaniu. Ładowarka działa na zasadzie indukcji magnetycznej, co oznacza, że but nie posiada żadnych ukrytych portów do zamocowania ładowarki, wystarczy przyłożyć jej końcówkę do podeszwy i poczekać na uzupełnienie zapasu energii. Naładowanie do pełna powinno zająć około 3 godzin.

I choć sama sylwetka buta sprawia wrażenie nieco przestarzałej, budząc skojarzenia z modelem Air Max 90, sama technologia wydaje się być szalenie interesująca. Przeczucie mówi mi, że zapowiedziane na bieżący rok Nike Air Mag 2016 będą wyposażone we wspomnianą wyżej technologie. Cała koncepcja jest tak nietypowa, że gdyby nie fakt, iż kalendarz jasno wskazuje na wrzesień, zastanawiałbym się, czy nie padliśmy ofiarą prima-aprillisowego żartu. Czy w niedalekiej przyszłości oprócz smartfona i smartwatcha będziemy wieczorem ładować także buty? Czas pokaże.

nike-hyperadapt-power-lacing-6 nike-hyperadapt-p